A közelmúltban több alkalommal is közre kellett működnöm több munkavállaló elbocsátásában. Bár nem az én döntési feladatkörömbe tartoztak ezen intézkedések, mégis erősen megérintett, hogy mi történik ilyen helyzetben?
A coachok a tömeges elbocsátásokat eszközlő cégeknél, igyekszenek segítséget nyújtani, a munka nélkül maradt dolgozóknak személyes coaching keretében.
Olvastam egy cikket egy állásajánló portálon, most közzé teszem.
Így vészeld át a munkanélküliséget – tíz tipp
„A munkanélküliség pszichésen megterhelő állapot. A sikertelen pályázások után könnyű magunkba zuhanni, kilátástalannak látni a helyzetet. Vannak azonban fogások, amivel megelőzhető a baj. Tíz tippet gyűjtöttünk össze.
1. Pihenj egy kicsit
Amikor távozni kényszerülsz a cégtől, azonnal mérd fel anyagi lehetőségeidet. Hány hónapra való megtakarításod van. Ha forrásaid megengedik, adj néhány nap pihenőt magadnak, hogy feltöltődj a következő kihíváshoz: az álláskereséshez. Hozd magad formába: látogasd meg fodrászodat, kapcsolódj ki. Gondold végig, mi mindennel foglalkoznál szívesen, és engedj régi vágyaidnak, amire a munka mellett nem volt időd.
2. Ne zárkózz be
A munkanélküliség egyik veszélye a pszichés bezárkózás. Különösen növekszik a veszély az idő múlásával. Nem sok jóval kecsegtet, ha valaki egész nap otthon ül, kerüli az embereket, szégyelli magát barátai előtt. Érdemes tudatosítani, hogy a munkanélküliség bárkinél benne van a pakliban, nem természetellenes állapot. Éppen ezért nyitni kell minél több ember felé. Nem csupán a jobb közérzet, hanem az elhelyezkedési esélyek növelése miatt. Az álláshelyek többségét ugyanis nem hirdetik meg nyilvánosan, hanem személyes ajánlások, kapcsolatok útján találnak gazdára. Érdemes tanácsot kérni a családtagoktól/barátoktól/ismerősöktől. Mindenki szereti és megtisztelve érzi magát, ha kikérik a véleményét egy-egy fontosabb témában. Menet közben ráadásul elcsíphető néhány fontos információmorzsa egy-egy megüresedő álláshelyről.
3. Legyen ritmusa napjaidnak
Fogd fel az álláskeresést napi munkaként. Vezess naplót, hogy mit is teszel az új állás megszerzéséért. A munka mellett ügyelj a mozgásra, ápold társas kapcsolataidat. Állástalanként is lehet úgy szervezni az életet, mintha munkavállalói státuszban lennél.
4. Próbálkozz több csatornán
Gyakori hiba álláskeresőknél, hogy szűk spektrumon keresnek állást. Mérd fel, hogy szakmádban melyik a leginkább működő csatorna, fókusztálj arra, de más vonalon is próbálkozz. Mozgósítsd a személyes kapcsolatokat, regisztrálj a nagy állásportálokra (így például a monster.hu oldalra), nézz körül az állami munkaügy weboldalán, vedd fel a kapcsolatok személyzeti tanácsadó (fejvadász) cégekkel és akár közvetlenül is keress meg cégeket. Azért is érdemes intenzíven állást keresni, mert az álláskeresési járadék már csak 3 hónapon át jár, utána minimálisra csökken az igényelhető összeg. Rossz stratégia, ha egy ismerős segítségére vársz, vagy pályázol egy álláshirdetés és várod választ.
5. Járj el állásbörzékre és szakmai rendezvényekre
A tavasz és az ősz a felsőoktatási állásbörzék időszaka. Látszólag csak az egyetemisták, főiskolások profitálhatnak ebből, ám valójában minden álláskereső. Itt bárki kérdezhet a cégek képviselőitől, gyűjthet a karrierépítést segítő anyagokat, ismerkedhet a kiállítókkal.
6. Képezd magad
Az álláskeresés időszaka ideális lehet a megkopó nyelvtudás felfrissítésére, a berozsdásodott agytekervények beolajozására: ráadásul erre a tudásra már az interjúkon lehet hasznot húzni. Az íróasztal melletti önképzés költségvonzataitól sem kell okvetlenül tartani: az ingyenesen elérhető online anyagok, blogok szinte korlátlan mennyiségben állnak a tanulni, fejlődni vágyók rendelkezésére mindkét területen. Jó hír a nyelvtudásukat fejleszteni vágyóknak vagy az épp új nyelveket tanulni szándékozóknak: az Európai Unió által támogatott "Tudásod a Jövőd" program keretében valóban jelképes (személyenként alig néhány ezer forintos) összeg fejében lehet részt venni különböző nyelvi vagy informatikai képzésekben.
7. Építsd fel magad a közösségi médiában
A munkavállalói márkaépítés szerepe egyre inkább növekszik. Ha ebben fantáziát látsz, vagy egyéniségedhez illik, építs fel egy szakmai erényeidet hangsúlyozó profiloldalt a legnagyobb közösségi oldalakon (Linkedin.com, facebook.com, vagy a BeKnown-on, amely a Facebook egyik karrier alkalmazása). Így amellett, hogy a fejvadászok, HR-esek keresők könnyebben rádtalálnak, ismerősöket gyűjthetsz szakmádból, csatlakozhatsz, hozzászólhatsz szakmai fórumokhoz, követheted a legújabb trendeket és értesülsz olyan eseményekről, ahol személyesen is találkozhatsz döntéshozókkal.
8. Légy rugalmas
Ha szűk szakmádban nem találsz lehetőséget, nyitni kell más irányok felé. Elképzelhető, hogy rövid távon ezek sok kellemetlenséggel járnak (például költözés más városba, vállalkozóvá válás), ám ha látsz benne perspektívát vagy nagyon kell a pénz, akkor meg kell lépni. Az álláskereső fontos erénye a rugalmasság.
9. Tanulj piacképes szakmát
Ha eleged van szakmádból vagy nem látsz benne perspektívát, akkor szóba jöhet a szakmaváltás is. Érdemes szem előtt tartani, hogy ez nem egyik hónapról a másikra megy, hanem 1-2 éves időtávban. Mindenesetre piacképes OKJ-s képzés elkezdésére 2013 első fele kiváló alkalom. Még néhány hónapig a régi rendszerben, a régi árakon lehet tanulni, ősztől valószínűleg sokkal többe kerül és tovább tart egy-egy szakma kitanulása.
10. Ne add fel soha
Féléves sikertelen álláskeresés már nyomot hagy az emberben. Fogy a pénz, a türelem, csökken az önbizalom, növekszik a depresszió veszélye. Ha valaki érzi magán a jeleket, forduljon szakemberhez (pszichológus), kérjen segítséget a munkaügyi központban vagy ismerősi körben. Ha mindent megtettünk a sikerért, de mást választottak az állásra, azt ne kudarcként fogjuk fel, mert azzal az önértékelésünk is csökken.”
Jaskó Judit